Campaigns Wikia
Advertisement

For Washington state, list the races by county, then city.

Adams County[]

Adams County Public Hospital District #2

  • East Adams Rural Hospital Dist 2, Commissioner At-Large (2 seats)

Othello School District No. 147-163-55, Director - District 1

  • Charles Garcia *

Othello School District No. 147-163-55, Director - District 3

  • Angela Kirkwood *

Othello Public Hospital District 3, Commissioner - Position 1

  • Patrick Bucknum *

City of Othello, Council - Position 4

  • Marc Spohr *

City of Othello, Council - Position 5

  • Everett F. Cole *

City of Othello, Council - Position 6

  • Shannon McKay *

City of Ritzville, Mayor

  • Craig Ulleland *

Adams County Cemetery District No. 3, Commissioner Position No. 1

  • Myra J. Horton *

Adams County Cemetery District No. 3, Commissioner Position No. 2

  • Janet Sackman *

Adams County Cemetery District No. 3, Commissioner Position No. 3

  • Jeffery A. Field *

Asotin County[]

Benton County[]

Chelan County[]

Clallam County[]

Clark County[]

Columbia County[]

Cowlitz County[]

Douglas County[]

Ferry County[]

Franklin County[]

Garfield County[]

Grant County[]

Grays Harbor County[]

Island County[]

Jefferson County[]

King County[]

Items on the Ballot[]

  • Parks Levy - Will be on the August Ballot, More info coming soon
  • Emergency Medical Services Levy
  • Transportation Levy - ST2, Sound Transit Phase II, RTID

County Positions[]

King County Assessor[]

King County Council[]

District 2:

District 4:

District 6:

District 8:

Port of Seattle[]

Position 2:

Position 5:

Cities and Towns[]

City of Algona[]

  • Mayor
  • City Council Position #1
  • City Council Position #3
  • City Council Position #5
    • Vacant - King County Elections lists Timothy Fairley as the Incumbent, but the city website lists the office as vacant.

City of Auburn[]

Town of Beaux Arts Village[]

  • Town Council Position No. 1
    • Bruce D. Young (NP)
  • Town Council Position No. 2
    • Thomas Fraser Robinson (NP)
  • Town Council Position No. 4
    • Carol B. Clemett (NP)

City of Bellevue[]

  • City Council Position No. 1
    • Grant Degginger (NP)
    • John Robert Albertson (NP)
  • City Council Position No. 3
    • John Chelminiak (NP)
    • Valentina Kiselev (NP)
  • City Council Position No. 5
    • Claudia Balducci (NP)
  • City Council Position No. 7
    • Keri Andrews (NP)
    • Phil Noble (NP)

City of Black Diamond[]

City of Bothell[]

City of Burien[]

  • City Council Position 2
    • Lucy Krakowiak (NP)
  • City Council Position 4
    • Stephen Lamphear (NP)
  • City Council Position 6
    • Kathleen E. Keene (NP)

City of Carnation[]

City of Clyde Hill[]

City of Covington[]

City of Des Moines[]

City of Duvall[]

City of Enumclaw[]

City of Federal Way[]

  • City Council Position 7
    • Eric Stavney (NP)

City of Lake Forest Park[]

Town of Hunts Point[]

City of Issaquah[]

  • City Council Position 4
    • Joshua Schaer (NP)

City of Kirkland[]

  • City Council Position 4
    • Penny Sweet (NP)
    • Jessica Greenway (NP)
  • City Council Position 6
    • Dave Asher (NP)

City of Kenmore[]

News:

City of Kent[]

City of Medina[]

City of Mercer Island[]

  • City Council Position 3
    • Maureen A. Judge (NP)

City of Milton[]

City of Maple Valley[]

City of North Bend[]

City of Normandy Park[]

City of Newcastle[]

City of Pacific[]

City of Redmond[]

City of Renton[]

City of Sammamish[]

City of Seattle[]

Position 1:

Position 3:

Peter Steinbrueck has decided not to run after 10 years on the council.

Position 5:

Position 7:

Position 9:

City of Shoreline[]

Town of Skykomish[]

City of Snoqualmie[]

City of Seatac[]

City of Tukwila[]

City of Woodinville[]

Town of Yarrow Point[]

School Boards[]

Seattle School District No. 1[]

District 1[]

District 2[]

District 3[]

  • Brita Butler-Wall (NP)*
    • Official site
    • Brita Butler-Wall has not announced her intention for the 2007 election.
  • Harium Martin-Morris

District 6[]

  • Irene Stewart (NP)*
    • Official site
    • Irene Stewart is not running for reelection in 2007.
  • Steve Sundquist
    • Website not found yet.

News[]

Blogs to watch[]


Federal Way School District No. 210[]

Enumclaw School District No. 216[]

Mercer Island School District No. 400[]

Highline School District No. 401[]

  • School Board Position 1
    • Sili Savusa (NP)

Vashon Island School District No. 402[]

Renton School District No. 403[]

Skykomish School District No. 404[]

Bellevue School District No. 405[]

Tukwila School District No. 406[]

Riverview School District No. 407[]

Auburn School District No. 408[]

Tahoma School District No. 409[]

Snoqualmie Valley School District No. 410[]

Issaquah School District No. 411[]

Shoreline School District No. 412[]

Lake Washington School District No. 414[]

Kent School District No. 415[]

Northshore School District No. 417[]

Fife School District No. 417[]

Fire Districts[]

  • Fire Protection District No. 2
  • Shoreline Fire Department
  • Fire Protection District No. 10
  • North Highline Fire District
  • Vashon Island Fire and Rescue
  • Fire Protection District No. 14
  • Fire Protection District No. 16
  • Fire Protection District No. 17
  • Fire Protection District No. 20
  • Fire Protection District No. 24
  • Fire Protection District No. 25
  • Fire Protection District No. 27
  • Fire Protection District No. 28
  • Fire Protection District No. 31
  • Fire Protection District No. 34
  • Woodinville Fire & Life Safety
  • Fire Protection District No. 37
  • Fire Protection District No. 38
  • South King Fire and Rescue
  • Fire Protection District No. 40
  • Fire Protection District No. 41
  • Fire Protection District No. 43
  • Fire Protection District No. 44
  • Fire Protection District No. 47
  • Fire Protection District No. 50
  • Snoqualmie Pass Fire Protection Dist. 51

Utility Districts[]

  • Coal Creek Utility District
  • Covington Water District
  • Fall City Water District
  • Highline Water District
  • Lake Forest Park Water District
  • Shoreline Water District
  • Woodinville Water
  • Water District No. 1
  • Water District No. 19
  • Water District No. 20
  • Water District No. 45
  • Water District No. 49
  • Water District No. 54
  • Water District No. 90
  • Water District No. 111
  • Water District No. 117
  • Water District No. 119
  • Water District No. 123
  • Water District No. 125
  • Cedar River Water & Sewer
  • Highlands Sewer District
  • Midway Sewer District
  • Ronald Wastewater District
  • Stevens Pass Sewer
  • Sammamish Plateau Water & Sewer
  • Snoqualmie Pass Utility District
  • SW Suburban Sewer District
  • Vashon Sewer District
  • Val-Vue Sewer District
  • Lakehaven Utility District
  • Lakehaven Utility District
  • Northeast Sammamish Sewer & Water
  • Northshore Utility District
  • Soos Creek Water & Sewer
  • Skyway Water and Sewer District

Hospital Districts[]

  • Public Hospital District No. 1
  • Public Hospital District No. 2
  • Public Hospital district No. 4

Cemetery Districts[]

  • King County Cemetery District No. 1

Parks Districts[]

  • Finn Hill Park & Recreation
  • Si View Metropolitan Park District
  • Vashon-Maury Island Park & Recreation District
  • Kitsap County
  • Kittitas County
  • Klickitat County
  • Lewis County
  • Lincoln County
  • Mason County
  • Okanogan County
  • Pacific County
  • Pend Oreille County

Pierce County[]

Tacoma City Council[]

  • Position 8
    • Jonathan Phillips
    • Marilyn Strickland

San Juan County[]

Skagit County[]

Skamania County[]

Snohomish County[]

Spokane County[]

Stevens County[]

Thurston County[]

Wahkiakum County[]

Walla Walla County[]

Whatcom County[]

(ALL Nov.2007 races are "non-partisan", although county Parties have preferences. Whatcom County Democratic Party [1]endorsements are indicated by (eD). Other parties should add their own information. Source (including Contest-ID): Whatcom County Auditor's web site. Last update: 16.Nov.2007 [2].)

(1355) Port Of Bellingham District #3[]

Jim Jorgenson (incumbent) (won)

(1360) County Executive[]

Lois Garlick

Pete Kremen (incumbent) (eD) (won)

(1373) County Council District #1 Position #B[]

Bob Kelly (eD) (won)

Chris Hatch

(1383) County Council District #2 Position #B[]

Ken Mann (eD)

Sam Crawford (incumbent) (won close race by 2%)

(1393) County Council District #3 Position #B[]

Barbara Brenner (incumbent) (won)

(1400) County Assessor[]

Keith Willnauer (incumbent) (won)

(1405) County Auditor[]

Shirley Forslof (incumbent) (eD) (won)

(1410) County Sheriff[]

Bill Elfo (incumbent) (eD) (won)

(1415) County Treasurer[]

Joe Elenbaas

Steve Oliver (current ass't Treasurer) (eD) (won)

(1610) Bellingham Mayor[]

Dan McShane (eD)

Dan Pike (eD) (won)

(1613) Bellingham Council Ward #1[]

Jack Weiss (eD) (won)

(1617) Bellingham Council Ward #3[]

Larry Farr

Barry Buchanan (eD) (won)

(1619) Bellingham Council Ward #4[]

Damon J Gray

Stan Snapp (eD) (won)

(1621) Bellingham Council Ward #5[]

Bill Geyer

Terry Bornemann (incumbent) (eD) (won)

(1624) Bellingham Council At Large[]

Louise Bjornson (incumbent) (eD) (won)

Michael Lilliquist


(NOTE: The Whatcom County Democratic Party did not endorse in races below this point.)


(1633) Blaine Council Ward #1 Position #1[]

John Liebert (incumbent) (won)

(1637) Blaine Council Ward #2 Position #3[]

Scott Dodd (won)

(1639) Blaine Council Ward #2 Position #4[]

Harry Robinson (won)

Max Shelton

(1641) Blaine Council Ward #3 Position #5[]

David Gallion

Jason Overstreet (incumbent) (won)

(1656) Everson Council Position #4[]

John Perry (incumbent) (won)

(1657) Everson Council Position #5[]

Jim Baker

Andy Rowlson (incumbent) (won)

(1662) Ferndale Mayor[]

Gary Jensen (received 76.4% of primary vote) (won with 83.62%)

Jerry Landcastle (incumbent) (received 14.6% of primary vote, 16.4% of general vote)

(1663) Ferndale Council Position #1[]

Susan Cole

Steve Malpezzi (won)

(1664) Ferndale Council Position #2[]

Lloyd Zimmerman

Melvin Hansen (incumbent) (won)

(1665) Ferndale Council Position #3[]

Mike Reilly (incumbent)

Connie Faria (won)

(1666) Ferndale Council Position #4[]

Jim Elliott (incumbent)

Paul Ingram (won)

(1673) Lynden Council Position #1[]

Gary Bode (incumbent) (won)

(1674) Lynden Council Position #2[]

Ronald DeValois (incumbent) (won)

(1675) Lynden Council Position #3[]

Gerald Kuiken (incumbent) (won)

(1676) Lynden Council Position #4[]

Doug Aldelstein (incumbent) (won)

(1678) Lynden Council Position #8[]

Tobey Gelder (incumbent) (won)

(1686) Nooksack Council Position #4[]

Scott Bodven (incumbent) (won)

(1687) Nooksack Council Position #5[]

Marshall Judy (incumbent) (won)

(1695) Sumas Council Position #3[]

Richard Adams (incumbent) (won)

(1696) Sumas Council Position #4[]

Michael Quinn (incumbent) (won)

(1697) Sumas Council Position #5[]

Don Peterson

Gary DeBont (won)


(NOTE: Below here are school, fire, water, cemetery, park & recreation, and hospital district races. The majority have incumbents running unopposed. See the Whatcom County Auditor's web site (link at top of Whatcom County secton) for additional information.)

Whitman County[]

Yakima County[]

* - Incumbent

Sources:[]

Washington State 2007 Elections


Primary (Sept 19) - General (Nov 7)


State Senate | Local & Judicial Elections

Advertisement